Kanot & kajak transport i Bergslagen

Transport av kanoter och kajaker i Naturreseratet Malingsbo-Kloten och till Bergslagens övriga 20 kanotleder.

Specialiserade på kanot & kajaktransport i Bergslagen

Nordic Discovery är specialiserade på kanotfrakt och besitter kunskapen och erfarenheten om samtliga kanotleder i Bergslagen. Paddlare och material transporteras med hjälp av fordon och mobila släp. Nordic Discovery håller en mycket god service längs kanotlederna i Västmanland och södra Dalarna.

Uthyrning av kanoter, kajaker och cyklar/transportdag utanför Naturreservatet Malingsbo-Kloten

 Dag/transport dagVecka med 2 transport dagar  
Kanoter8003600
Kajaker8003600
Dubbelkajaker16007200
Cyklar8003600
Mountainbikes8003600

Priset/dag utan transport är 400 kr för kanoter och kajaker och 800 kr för dubbelkajaker. Tilläggsavgiften för transportdagarna avser lastning, avlastning, packning och surrning av hyrt material.

Grupprabatt - Kostnadsfri kanot & kajakfrakt för grupper

Nordic Discovery populära och gynnsamma transportsystem erbjuder kostnadsfri transport av hyrda kanoter till samtliga kanotleder i Bergslagen baserat på en grupprabatt. Rabattsystemet gynnar även paddlare som paddlar en lägre tid. Transporten är kostnadsfri när priset för hyrda kanoter är högre än priset i prislista nedan. Priset i prislistan är ett minimipris för transportservice. När priset för hyrda kanoter är lägre än priset i prislistan är priset mellan priset i prislista och priset av hyrda kanoter vad kunden betalar i frakt. 

Kunden bokar vilken dag och tid de önskar avsluta sin paddling och Nordic Discovery schemalägger upphämtning av hyrt material den dagen och den tiden. På längre paddlingar kan det vara svårt att planera var avslutningspunkten kommer att bli. Därför har Nordic Discovery en flexibel hållning till var avslutningspunkten komer att vara. Kunden bekräftar via telefon (innan bestämd upphämtningstid) var upphämtningspunkten kommer att vara. 

Om logistiken tillåter, (Om Nordic Discovery planeras att köra den aktuella vägen på sin väg till eller från Kanotcentralen i Kloten), får chaufförerna lift tillbaka till startpunkten. Transfer för övriga paddlare erbjuds som tillägg. 

Fraktkostnaden är ihopkopplad med ett rabattsystem som gör att fraktkostnaden rabatteras och blir mindre när antalet kanoter ökar. Dessutom blir priset på frakt lägre per person när antalet paddlare ökar, då fler paddlare tillsammans delar på fraktkostnaden. Grupper som har hela fraktkostnaden rabatterad betalar 400 kr/person och transportdag (vid 2 paddlare/kanot) oavsett vilken kanotled i Bergslagen som paddlas. I Naturreservatet Malingsbo-Kloten (och längs övriga kanotleder utom de 2 transportdagarna) är priset 200 kr/person och dag (vid 2 paddlare/kanot med Kloten som avslutningsplats).

Prislista – Transport av hyrda kanoter och kajaker

Kanotleder1 transportdag

Kostnadsfri transport på kanothyror över
2 transportdagar

Kostnadsfri transport på kanothyror över
Kanotledens nummer på kartan
Kloten001
Nyfors150030001
Alla sjöar i Naturreservatet  Maligsbo-Kloten180036001
Baggå-Skinnskatteberg240048002
Kopparberg240048005, 6
Skinnskatteberg-Gisslarbo300060002
Nittälven300060005
Garhytteån300060006
Ludvika3000600018
Smedjebacken-Söderbärke3000600011
Söderbärke-Ängelsberg3600720011
Norberg36007200Information vid önskemål
Gunnilboån360072004
Gisslarbo-Köping360072003
Rastälven3600720012
Järleån3600720013
Bottenån360072007
Ängelsberg-Strömsholm4200840011
Arbogaån söder om Väringen420084008
Hjälmare kanal480096009
The west part of Mälaren4800960010
Jernleden36007200Information vid önskemål
Malingarna-Ludvika36007200Information vid önskemål
Svartån i Västmanland 48009600Information vid önskemål
Svartälven & Mångsälven48009600Information vid önskemål
Andra kanotlederEfter överenskommelseEfter överenskommelseInformation vid önskemål

Kanot & kajakservice till Bergslagens 20 kanotleder

1) The Malingsbo-Kloten Nature Reserve >>
2) Middle Hedströmmen >>
3) Lower Hedströmmen >>
4) Gunnilboån >>
5) Nittälven >>
6) Garhytteån/Northern Arbogaån >>
7) Bottenån/Borsån/Southern Arbogaån >>
8) Arbogaån/Southern Arbogaån >>
9) Hjälmare Kanal >>
10) Mälaren >>
11) Strömsholms Kanal >>
12) Rastälven >>
13) Järleån >>
Sverkestaån 
Jernleden
Mångsälven
Svartälven
Malingen-Ludvika 
Svartån in Västmanland
Dalälven (Borlänge-Avesta)

All paddelutrustning ingår i hyran

Flytvästar, paddlar (barnpaddlar till barnen), kanotvagnar och ledbeskrivningar ingår i kanot och kajakhyran + kapell i kajakhyran. Vattentäta mobiltelefonfodral som inkluderat tillval. Utrustningen som är från 2019-2013 är av god kvalité och gott skick
All annan campingutrustning finns för uthyrning. Läs mer om övrig utrusning för uthyrning Prislista >>

Paddelinformation och turförslag

Nordic Discovery personliga service inkluderar paddelinformation och turförslag. På plats sker en genomgång om paddellederna och information om området med hjälp av kartor. Hjälp att komma i kanoterna och grundinstruktioner som inkluderat tillval.

Certifierad Kanotcentral

Nordic Discovery är en certifierad kanotcentral enligt Svenska Kanotförbundets kvalitetsmärkning Godkänd Kanotcentral. 

"Du kan tryggt anlita en godkänd kanotuthyrare, då vet du att säkerheten och informationen sköts på allra bästa sätt."

Svenska Kanotförbundet.

Boka kanoter, kajaker och transport i Berslagen

800 SEK/kanot och kajak /transportdag utanför Naturreservatet Malingsbo-Kloten. 400 kr/kanot och kajak/dag utan transport.

Swedish Adventures